Na spotkanie z terapeutą warto wybrać się gdy w Twoim związku następuje m.in. pogorszenie wzajemnych relacji, silna zależność od siebie i trudności w zachowaniu autonomii, wzrost obojętności, próby manipulowania partnerem, niezrozumienie wzajemnych potrzeb i oczekiwań, zaniepokojenie z powodu przerzucania własnych trudnych doświadczeń na współmałżonka, oziębłość seksualna, perspektywa rozpadu związku.
Można spędzić w sposób sensowny lata z jednym człowiekiem,
po to by mu pomóc w rozumieniu siebie...
Zygmunt Freud
Celem terapii jest pomoc w zrozumieniu uczuć, myśli i potrzeb swoich oraz partnera stanowiących podłoże nieprawidłowych relacji, a także w dzieleniu się nimi. Wiąże się to z potrzebą zmiany osobowości, schematów poznawczych i emocjonalnych, nauką mówienia o swoich uczuciach. Są to dość odległe cele terapii, dlatego terapeuci pracują z małżonkami zwykle przeszło rok.
Gdy pary zgłaszają się w kryzysie, terapeuci pomagają w zrozumieniu i przezwyciężeniu go. Zazwyczaj, po zażegnaniu bieżącego kryzysu angażują się oni w terapię długoterminową, która nie jest już formą doraźnej pomocy ale bardziej trwałym oddziaływaniem.
W niektórych sytuacjach, czasami ze względu na oczekiwania małżonków - psychoterapeuci prowadzą terapię krótkoterminową, koncentrując się wówczas na specyficznie wybranych problemach i określonych w kontrakcie terapeutycznym celach.